به امید آشنایی

هر چیز که در جستن آنی، آنی

به امید آشنایی

هر چیز که در جستن آنی، آنی

به امید آشنایی

کتاب "ازبه" از رضا امیرخانی که نوش جان می کنم.

انتظار فرج

دوشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۶، ۰۹:۲۶ ب.ظ

انتظار فرج یک مفهوم بسیار وسیع و گسترده ای است. یک انتظار، انتظار فرج نهایی است؛ یعنی این که بشریت اگر می بیند که طواغیت عالم، ترک تازی (به غارت بردن) می کنند و چپاول گری می کنند و افسار گسیخته به حق انسان ها تعدی می کنند، نباید خیال کند که سرنوشت دنیا همین است. نباید تصور کند که بالاخره چاره ای نیست و بایستی به همین وضعیت تن داد؛ نه، بداند که این وضعیت یک وضعیت گذراست. «للباطل جوله» (از برای باطل جولانی باشد (که به زودی به سر آید و زایل گردد))، و آن چیزی که متعلق به این عالم و طبیعت این عالم است، عبارت است از استقرار حکومت عدل؛ و او خواهد آمد. انتظار فرج و گشایش، در نهایت دورانی که ما در آن قرار داریم و بشریت دچار ستم ها و آزارهاست، یک مصداق از انتظار فرج است. لیکن انتظار فرج، مصداق های دیگر هم دارد.

وقتی به ما می گویند منتظر فرج باشید، فقط این نیست که منتظر فرج نهایی باشید، بلکه معنایش این است که هر بن بستی قابل گشوده شدن است. فرج، یعنی این؛ فرج یعنی گشایش. مسلمان با درس انتظار فرج، می آموزد و تعلیم می گیرد که هیچ بن بستی در زندگی بشر وجود ندارد که نشود آن را باز کرد و لازم باشد که انسان، نا امید دست روی دست بگذارد و بنشیند و بگوید دیگر کاری نمی شود کرد؛ نه، وقتی در نهایت زندگی انسان، در مقابله با این همه  حرکت ظالمانه و ستمگرانه، خورشید فرج، ظهور خواهد کرد، پس در بن بست های جای زندگی هم همین فرج متوقع و مورد انتظار است. این، درس امید به همه انسان هاست. این، درس انتظار واقعی به همه انسان هاست.

لذا انتظار فرج را افضل اعمال دانسته اند؛ معلوم می شود انتظار، یک عمل است، بی عملی نیست. نباید اشتباه کرد، خیال کرد که انتظار یعنی اینکه دست روی دست بگذاریم و منتظر بمانیم تا یک کاری بشود. انتظار، یک عمل است، یک آماده سازی است، یک تقویت انگیزه در دل و درون است، یک نشاط و تحرک و پویایی است در همه زمینه ها. هیچ وقت ملت ها و امت ها نباید از گشایش مأیوس شوند.


*کتاب انسان 250 ساله، بیانات مقام معظم رهبری،  صفحه 335 و 336

پی نوشت: کتاب جذاب و خلاقیه در زمینه تاریخ سیاسی عبادی زندگی ائمه، اگه فرصت نکردید کل کتاب رو بخونید، توصیه می کنم حداقل فصل آخر کتاب رو بخونید.

نظرات  (۶)

من اومدم ببینم آقای علیرضا چیزی گفته یا نه
پاسخ:
بنده هم منتظر نظرشون هستم
زیبا بود
پاسخ:
ممنون از حضورتون
عالی بود یاد دینی سوم افتادم که میگفت جامعه منتظر در معنای واقعی جامعه ایه که خودش رو دقیقا برای اون جامعه و کشوری که منتظرشه اماده کنه  و در همون راستا حرکت کنه
تلاش کنه شده یک قدم اون کشور به اون هدف نزدیک بشه
این میشه منتظر واقعی
پاسخ:
ممنون از حضورتون
دقیقا، انتظار به معنی نشستن و دعا کردن صرف نیست، اگه حتی آرمان مدینه فاضله رو هم داشته باشیم بدون اعتقاد به وجود مقدس امام زمان، باید برای رسیدن به این آرمان بلند شد و همت کرد، نه اینکه صرفا منتظر یه منجی نشست که بیاد همه چی رو کن فیکون کنه.
به فرض کن فیکون کردن، وقتی آمادگی پذیرش در این جامعه وجود نداشته باشه، حتی اگه این آرمان هم تحقق پیدا کنه، هیچ درکی از اون در مردم اون جامعه وجود نخواهد داشت.
 از وبلاگتون خیلی تشکر.
پاسخ:
تشکر از حضورتون
۱۹ تیر ۹۶ ، ۲۲:۳۷ علیـ ــر ضــا
نمی پسندم ...
پاسخ:
ممنون از حضورتون
مشتاق شنیدن دلایلتون هستم
عالی.
پاسخ:
تشکر

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">